Webinar – Aktualna sytuacja w sądach – nie tylko „Frankowicze”

Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Mec. Andrzej Zorski był prelegentem webinaru zaliczającego się do cyklu spotkań dotyczących ochrony konsumentów w Polsce organizowanych przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Aquilla z Wrocławia. Webinar porusza tematykę kredytów w Polsce – tych frankowych, powiązanych z innymi walutami obcymi, w tym euro i dolarem, złotowych, sytuacji kredytobiorców i sądownictwa w Polsce.

W webinarze wzięli udział eksperci ze Stowarzyszenia Aquilla oraz Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Agenda webinaru:

 1. Wstęp z genezą problemu frankowego – dlaczego do niego doszło i dlaczego jedyną obecną drogą wyjścia z niespłacalnego kredytu jest droga sądowa?
 2. Aktualna sytuacja w sądach:
  1. Omówienie statystyk dotyczących liczby pozwów, liczby wygranych w pierwszej i drugiej instancji oraz podejścia do problemu przez Sąd Najwyższy.
  2. Jakimi wydarzeniami żyją Frankowicze obecnie:
   1. Omówienie ostatniego wyroku TSUE wydanego w sprawach połączonych: C-80/21, C-81/21, C-82/21.
   2. Wprowadzenie do najważniejszej rozprawy TSUE w 2022 roku, czyli spodziewanego 12 października 2022 roku wyroku w sprawie wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału kredytu w wypadku uznania umowy za nieważną.
 3. Nie tylko „frankowicze” – wprowadzenie do problemu prawnego związanego z pozwami przeciwko bankom, dotyczącymi umów zawieranych przez ostatnie 10 lat, bazujących na zmiennym oprocentowaniu i wskaźniku WIBOR:
  1. Możliwe sposoby walki z nieuczciwym bankiem przez kredytobiorców złotowych: o co można pozwać bank?
   1. Nieuczciwy WIBOR, czyli wskaźnik nierynkowy, kreowany przez modele matematyczne banku i nieodzwierciedlający kosztów kapitału banku
   2. Niewłaściwe informowanie o ryzyku zmiennej stopy procentowej. Czy przedstawione przez bank symulacje wahań łącznego oprocentowania klienta uwzględniały scenariusz, który się obecnie zmaterializował – dwucyfrowego oprocentowania kredytu?
   3. Pozostałe kwestie związane z nieuczciwymi zapisami w umowach z bankiem.
  2. Ile jest obecnie pozwów kredytobiorców „złotowych”? Czy już pozywać, czy czekać na pierwsze orzeczenia sądów i orzeczenia TSUE w sprawie WIBOR-u oraz informowania przez banki o ryzyku zmiennego oprocentowania?
  3. Warianty pozwania banku przez „WIBOR-owiczów”: nieważność umowy czy usunięcie nieuczciwych warunków z umowy?
 4. Podsumowanie.

Webinar był prowadzony przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Aquila z Wrocławia, które wraz z 7 innymi najważniejszymi organizacjami konsumenckimi w Polsce, tworzy Forum Organizacji Konsumenckich FORKON. Cel, to wspólne działania na rzecz polskich konsumentów i wzmocnienie ich ochrony.

Organizacje Konsumenckie tworzące FORKON:

 • Fundacja Konsumentów,
 • Fundacja Kupuj odpowiedzialnie,
 • Fundacja Pro-Test – testy produktów,
 • Stowarzyszenie dla Powiatu,
 • Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu,
 • Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów,
 • Federacja Konsumentów,
 • Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Aquila z Wrocławia,
 • Stowarzyszenie Euro-Concret.