Kolejny Frankowicz uratowany; Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną w sprawie o kredyt frankowy!

Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Rok 2016. Mało kto – a przede wszystkim niewielu sędziów – wie, że z umowami o kredyt frankowy jest coś nie tak. Jedynie Frankowicze, których rata kredytu rośnie i nie ma nic wspólnego z ratą obiecywaną przy zawarciu umowy czują się pokrzywdzeni i oszukani przez sektor bankowy. Wówczas pojawiają się pierwsze korzystne dla Frankowiczów wyroki, ale są to przypadki niezwykle rzadkie w skali kraju. Również niewiele osób wie, że bankowe tytuły egzekucyjne (BTE) czy wyciągi z ksiąg rachunkowych banku nie oddają prawdy, a są jedynie jednostronnymi twierdzeniami banku o wysokości zadłużenia danego klienta. Raty kredytów frankowych rosną, niejednokrotnie przerastają możliwości kredytobiorców, którzy coraz bardziej muszą zaciskać pasa.

Wielu kredytobiorców – w związku z problemami ze spłatą rat – otrzymuje wypowiedzenie umowy kredytu. W końcu bank składa pozew, a sąd wydaje nakaz zapłaty. Niby można zaskarżyć, ale jak jedna osoba mogłaby wygrać z taką instytucją? Skarżyć nie ma sensu i tak to nic nie da. Czas biegnie dalej. Komornik, kolejne straszenie. Ale i coraz więcej artykułów. „Jakieś” Stowarzyszenie powstaje, z ludźmi o podobnych problemach. Z setkami tysięcy ludzi o podobnych problemach. Trzeba walczyć, zostaje złożony sprzeciw z wnioskiem o przywrócenie terminu, ale nie udaje się. Walka trwa. Skarga o wznowienie postępowania. Też nic z tego. Wygląda, że to koniec – licytacja i po mieszkaniu.

Ale jest SBB i dobrzy ludzie, oni się nie poddają. Zawsze można coś zrobić. Została już tylko skarga nadzwyczajna. Szansa niby mała, ale nie dajemy za wygraną. Piszemy, prosimy, dzwonimy. I JEST! I JEST! Rzecznik Praw Obywatelskich zgodził się wnieść skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty wydanego na rzecz PKO BP S.A. Wygląda na to, że egzekucja zostanie wstrzymana a z obrotu prawnego zostanie wyeliminowany bezprawny nakaz zapłaty. Wydawało się, że to koniec, że nic się nie da zrobić, ale jak widać – nadzieja zawsze, ale to zawsze umiera ostatnia. Wystarczyło się nie poddawać.

Informacja o sprawie na stronie RPO: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/nakaz-zaplaty-kredyt-frankowy-klauzule-abuzywne-skarga-nadzwyczajna-rpo-do-sn

W dużym skrócie RPO wnosi skargę nadzwyczajną w imieniu naszych Klientów, którzy mają od 5 lat na głowie egzekucję i prawomocny nakaz zapłaty. W sprawie – w zasadzie – przegranej. Chciałbym z tego miejsca pogratulować przede wszystkim właśnie naszym Klientom. Za wytrwałość. Za to, że wytrzymali w niewyobrażalnym stresie przez tyle lat i mimo to walczyli dalej. Wiemy przecież, że wielu się to nie udało i końca procesu już nie zobaczą. I oczywiście – Stowarzyszeniu jako ogółowi członków, choć nie wypada nie wymienić z imienia i nazwiska Pani Agnieszka Bińka – Skarbnika i Pana Arkadiusz Szcześniak – Prezesa, bo sami osobiście się w tę sprawę mocno zaangażowali i są rodzicami sukcesu.

Proszę potraktować to jako zachętę do walki i jednocześnie okazję do podziękowania SBB za pracę którą wykonują zarówno dla ogółu, jak i dla jednostek.

Swój skromy wkład w ten sukces wnieśli adw. Andrzej Zorski oraz adw. Karolina Pilawska