Wypadek drogowy z poważnymi konsekwencjami? Mec. Karolina Pilawska w Jedynka Polskie Radio

Udostępnij:
5/5 - (Ilość ocen: 1)

Wypadek drogowy z poważnymi konsekwencjami – co grozi sprawcy?

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście w Warszawie ogłosiła zarzuty Łukaszowi Ż. w sprawie wypadku drogowego, który miał miejsce 15 września 2024 r. w Warszawie. Sprawca kierował samochodem marki Volkswagen Arteon wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów, spowodował śmierć jednej osoby oraz ciężkie obrażenia u innych uczestników wypadku, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia.

Łukaszowi Ż. postawiono zarzuty, m.in. popełnienie czynu z:

❌ art. 177 § 1 i 2 k.k. – spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu,
❌ art. 178 § 1 k.k. – prowadzenie pojazdu mimo zakazu sądowego,

❌ art. 244 k.k. – niestosowanie się do wyroków sądu.

Za takie przestępstwa Kodeks karny przewiduje surowe kary, w tym nawet do 12 lat pozbawienia wolności przy kwalifikacji łącznej.

Łukasz Ż. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura skierowała wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie o utrzymanie i przedłużenie stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec tego podejrzanego.

Na ten temat mec. Karolina Pilawska mówiła dziś w Jedynka Polskie Radio.

Art. 177 [Wypadek]

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 178 [Surowsza odpowiedzialność]

§ 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Art. 244 [Naruszenie zakazu sądowego]

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

wypadek drogowy