Ugody frankowe — jak odzyskać swoje pieniądze i uniknąć pułapek?

ugody-frankowe
Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Masz wątpliwości związane z zagadnieniem swojej umowy kredytowej we frankach? Dowiedz się, na czym polega ugoda frankowa, w jaki sposób ją zawrzeć i czy jest to opłacalne. Sprawdź, w jaki sposób zawrzeć ugodę z bankiem oraz zobacz, jak ten proces przebiega krok po kroku. Przeczytaj także, jakie są najczęstsze pułapki dotyczące kredytów frankowych i jak analizować proponowane klientom ugody.

Ugoda frankowa — na czym polega?

Ugoda frankowa to przewalutowanie kredytu. Polega ona na jego konwersji na klasyczne zobowiązanie złotowe, oparte o stawkę referencyjną WIBOR. Bank traktuje kredyt frankowy tak, jakby od początku klient zawarł umowę w złotówkach.

Zawarcie ugody frankowej z bankiem — czy jest opłacalne?

Klientów, którzy zakwestionowali treść zapisów umownych i otrzymali od banku propozycję ugodowego zakończenia sprawy, jest już bardzo dużo. Sporą korzyścią jest to, że w przypadku ugody z bankiem kredytobiorca wie, o ile spadnie jego saldo kredytu od czasu zawarcia ugody, jakie dokładnie raty będzie płacić i jak kredyt będzie rozliczany. Może zatem podjąć świadomą decyzję dotyczącą dalszej spłaty zobowiązania

Zaletą jest też krótki czas od złożenia wniosku do podpisania ugody. W porównaniu do niego proces frankowy trwa dużo dłużej — nawet kilka lat.

Jakie realne zyski daje propozycja ugody z bankiem? To zależy do konkretnej sytuacji. Trzeba jednak wiedzieć, że ugody z bankami nie będą opłacalne dla osób, które dokonały dużych nadpłat na kapitale kredytu.

W jaki sposób zawrzeć ugodę z bankiem? Wyjaśniamy proces zawierania ugody frankowej

Warto sprawdzić, jak wygląda proces zawierania ugody frankowej i na jakie ustępstwa banku można liczyć.

  • Procedurę ugody frankowej można rozpocząć samemu, m.in. poprzez bankowość elektroniczną lub w trakcie wizyty w oddziale banku.
  • Najpierw podpisuje się umowę o mediację i wybiera mediatora z listy dostępnej na stronie KNF. Mediacje odbywają się zdalnie przy udziale kredytobiorcy (lub jego pełnomocnika — to może być np. radca prawny), mediatora i przedstawiciela banku. Przed spotkaniem mediacyjnym bank przedstawia propozycję ugody.
  • Niektóre banki proponują klientom autorski program ugód frankowych. Oferują one wówczas ugody wszystkim lub wybranym kredytobiorcom we frankach. Oferty trafiają do nich za pośrednictwem drogi mailowej lub poprzez bankowość internetową.
  • Warunki zaproponowane przez bank teoretycznie można negocjować z jego przedstawicielem. Zwykle dotyczą one propozycji częściowego umorzenia zadłużenia i przejścia na kredyt złotowy z oprocentowaniem zmiennym na bazie wskaźnika WIBOR lub z okresowo stałym oprocentowaniem przez 5 lat.

Niezależnie od tego, jak dokładnie wygląda Twoja sytuacja i w jakim banku masz kredyt, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dokumenty przesyłane przez bank mają kilkadziesiąt stron. Ich samodzielna analiza jest bardzo trudna.

Kancelaria PZ Adwokaci specjalizuje się w sprawach frankowych — wspiera kredytobiorców na każdym etapie postępowania. W ramach jej usług mieści się pomoc prawna w podpisaniu ugody frankowej, ale także inne działania, np. te związane z wejściem na drogę sądową z bankiem.

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem ugody? Poznaj najczęstsze pułapki

Warto mieć świadomość, że korzyści wejścia na drogę sądową są znacznie wyższe, niż te oferowane w ramach ugody frankowej. Ugoda z bankiem to maksymalnie tego, co gwarantuje wyrok sądu (wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytowej)

Związek Banków Polskich podaje, że dotychczas zawarto w sumie 70 tys. ugód, ale spraw frankowych w sądach jest już ponad 100 tys. Niekiedy również po pozwaniu banku można podpisać o wiele lepszą ugodę — rezultat jest porównywalny do skutków unieważnienia umowy w sądzie.

Coraz więcej osób decyduje się więc na drogę postępowania sądowego i skorzystanie z usług kancelarii frankowych.

Jeśli nie wiesz, jakie kroki podjąć, adwokat lub radca prawny pomoże Ci w podjęciu decyzji. Skorzystanie z pomocy prawnika wyeliminuje ryzyko podpisania niekorzystnej ugody dotyczącej kredytu frankowego. Specjalista podpowie Ci także jak wykorzystać naruszenie obowiązku informacyjnego w umowie (bank jest zobowiązany dokładnie wyjaśnić ryzyko związane z klauzulą zamiennego oprocentowania) i jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

Odzyskiwanie pieniędzy za pomocą ugody frankowej — podsumowanie

Ugoda frankowa może być wyjściem z trudnej sytuacji dla wielu osób mających kredyt frankowy. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna metoda zmiany warunków zobowiązania.

Jak wspomniano, można również ubiegać się o unieważnienie umowy frankowej. Więcej przeczytasz tym tutaj: https://pzadwokaci.pl/uniewaznienie-umowy-frankowej-jak-odzyskac-swoje-pieniadze/.