SĄD NAKAZUJE PROWADZENIE SPRAWY PRZECIWKO SYNDYKOWI MASY UPADŁOŚCI GETIN NOBLE BANK S.A.

Udostępnij:
Oceń ten wpis!
Syndyk – w świadomości polskich kredytobiorców frankowych pojawił się po ogłoszeniu przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 20 lipca 2023 roku wydanym w sprawie prowadzonej pod sygn. akt WA1M/GU/188/2023, upadłości Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie.

Mija właśnie ponad rok od ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie. W miejsce upadłego banku do prowadzonych procesów sądowych wstąpił syndyk masy upadłości. Z kolei nowe sprawy są wytaczane już bezpośrednio przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Procesy (zarówno stare, jak i nowe) są procesami wyłącznie o ustalenie, w szczególności nieważności tego rodzaju umów. Z kolei roszczenia o zapłatę będą rozpoznawane w postępowaniu upadłościowym.

Zdarza się jednak, że w nowych sprawach sądy odrzucają pozwy twierdząc, że nie można wytoczyć sprawy przeciwko syndykowi i że wszystkie roszczenia należy zgłosić w postępowaniu upadłościowym.

Ta argumentacja jest nieuzasadniona, co potwierdza jedna z prowadzonych przez nas spraw. Postanowieniem z 25 sierpnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, I Wydział Cywilny, sygn. akt I C2345/23, stwierdził swoją niewłaściwość i sprawę przekazał do syndykowi masy upadłości Getin Noble Banku Spółki Akcyjnej w Warszawie jako zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym na podstawie art. 200 § 14 k.p.c. w zw. z art. 229 Prawa upadłościowego.

Jako pełnomocnicy kredytobiorców absolutnie nie zgodziliśmy się z tym rozstrzygnięciem i wywiedliśmy od niego zażalenie, które w całości zostało uwzględnione przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który 19 lipca 2024 roku uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku (sygn. akt V Acz 435/24).

W uzasadnieniu Sąd Apelacyjny w Gdańsku wskazał, że podziela pogląd, że art. 145 ustawy Prawo upadłościowe dotyczy tylko wierzytelności, które podlegają zgłoszeniu do masy upadłości, a nie wszystkich roszczeń, w szczególności o ustalenie stanu prawnego lub prawa na podstawie art.189 k.p.c., które zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w sprawach dotyczących umów kredytu (jeżeli umowa nie została jeszcze w całości wykonana) mogą funkcjonować nawet obok roszczeń o zapłatę (zob. np. wyroki SN z 17.03.2022 r., II CSKP 474/22 i z 1.06.2022 r., II CSKP 364/22 oraz z 22.02.2023 r., II CSKP 1057/22). Ponadto art.189 k.p.c., jako przepis prawa materialnego, nie tworzy zobowiązań niepieniężnych, o których mówi art. 91 ust. 2 prawa upadłościowego.


Postanowienie jest prawomocne.

Sprawę prowadzi adw. Katarzyna Kozak i adw. Karolina Pilawska.

To już kolejna wygrana sprawa naszej kancelarii adwokackiej przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank S.A. O pozostałych możecie Państwo przeczytać TUTAJ

Nasz kancelaria od 2016 roku świadczy pomoc Frankowiczom i innych osobom pokrzywdzonym działaniami instytucji finansowych.