Sankcja kredytu darmowego – komentarz adw. Karoliny Pilawskiej dla Prawo.pl

Udostępnij:
Oceń ten wpis!
Sankcja kredytu darmowego to zaraz po kredytach frankowych problem prawny, który w najbliższych latach będzie przedmiotem rozważań polskich sądów i TSUE.

W serwisie Prawo.pl 5 listopada 2024 roku ukazał się artykuł dotyczący tematyki sankcji kredytu darmowego (SKD) z komentarzem mec. Karolina Pilawska. „Nie tylko frankowicze procesują się z bankami, próbując obniżyć koszty zadłużenia. Posiadacze kredytów konsumenckich też znaleźli taką możliwość i jeśli uważają, że otrzymali kredyt z naruszeniem przepisów, np. dotyczących sposobu rozliczania i kredytowania prowizji czy błędnego wyliczania RRSO, mogą żądać tego, żeby kredyt był dla nich darmowy. Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego (SKD) oznacza, że kredytobiorca spłaca wyłącznie kapitał. Nie musi regulować odsetek i innych kosztów z chwilą korzystnego dla siebie wyroku. Dodatkowo może liczyć na zwrot tego, co zapłacił”.
„Karolina Pilawska, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej Pilawska Zorski, mówi, że klienci często pytają o szanse na wygraną, a biorąc pod uwagę fakt, że orzecznictwo w tej materii jest dopiero w fazie rozwoju, ich obawy są zrozumiałe. Wielu kredytobiorców decyduje się wstrzymać z podjęciem działań, co może być zgubne, zwłaszcza w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych, które dobiegają końca, gdyż kredytobiorca ma rok od wykonania umowy na zgłoszenie roszczeń o SKD. Procesów może być coraz więcej, gdyż sprawy polskich kredytów złotówkowych stały się przedmiotem zainteresowania TSUE”.
„Ostatnio coraz częściej klienci otrzymują od banków propozycje kredytów konsolidacyjnych, które są tańsze i pozbawione kontrowersyjnych zapisów. Przyjęcie propozycji banku obniży raty, ale konsekwencją może być niemożliwość skorzystania z SKD i pełnomocnicy kredytobiorców podejrzewają, że celem tych propozycji jest uniemożliwienie klientom skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. – Nie jest przypadkiem, że banki zaczęły promować konsolidację – w ten sposób minimalizują ryzyko prawne i finansowe związane z wadliwymi umowami kredytowymi, które mają w swoich portfelach – uważa mec. Pilawska”.

Przypomnijmy – sankcja kredytu darmowego (SKD) dotyczy kredytów lub pożyczek gotówkowych udzielonych konsumentowi w kwocie nieprzekraczającej wartości 255.500,00 złotych polskich.

Link do całego artykułu znajdziecie Państwo TUTAJ.

sankcja kredytu darmowego