Sankcja kredytu darmowego – kolejne 7 pytań prejducjalnych o SKD

Udostępnij:
5/5 - (Ilość ocen: 1)

Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna, która pozwala konsumentowi na zwolnienie się z obowiązku zapłaty kosztów kredytu (takich jak odsetki, prowizje czy inne opłaty) w przypadku, gdy kredytodawca naruszy przepisy dotyczące udzielania kredytu konsumenckiego. Oznacza to, że kredytobiorca jest zobowiązany do spłaty jedynie kwoty głównej kredytu, bez dodatkowych kosztów.

W 2024 roku polskie sądu już kilkukrotnie kierowały do TSUE pytania prejudycjalne dotyczące sankcji kredytu darmowego. Ostatnie pytania skierował Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XVIII Wydział Cywilny, postanowieniem z dnia 23 lipca 2024 roku wydanym w sprawie o sygn. akt XVIII C 1233/23. Łódzki sąd w 7 pytaniach prejudycjalnych pyta Trybunał Sprawiedliwości unii Europejskiej o rozstrzygnięcie kluczowych zagadnień prawnych pojawiających się w procesach o sankcję kredytu darmowego zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim.

Wyrok TSUE prawdopodobnie rozstrzygnie kierunek kształtowania się linii orzeczniczej polskich sądów w procesach dotyczących sankcji kredytu darmowego (SKD), a mianowicie czy:

1. kredytodawca jako strona umowy o kredyt konsumencki ma prawo pobierania odsetek od kredytowanej prowizji,
2. jeśli tak, to na ile szczegółowo winno to zostać ujawnione w umowie oraz dokumentach towarzyszących,
3. na ile szczegółowo pożyczkodawca musi realizować obowiązki informacyjne w zakresie uprawnienia konsumenta do przedterminowej spłaty kredytu oraz odstąpienia od Umowy kredytu gotówkowego,
4. to czy zgodna z zasadą skuteczności, równoważności i proporcjonalności jest interpretacja polskiego przepisu implementującego art. 23 Dyrektywy 2008/48/WE, zgodnie z którą prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego wygasa z upływem roku od daty wypłaty kredytu przez pożyczkodawcę czy od daty spłaty kredytu przez pożyczkobiorcę,
5. to czy każde naruszenie obowiązków informacyjnych przewidzianych w Dyrektywie 2008/48/WE omawiane w tym pytaniu skutkować powinno zastosowaniem przewidzianej przez ustawodawcę polskiego sankcji kredytu darmowego.

Link do pełnej treści pytań prejudycjalnych łódzkiego sądu o sankcję kredytu darmowego znajdziecie Państwo tutaj:
XVIII C 1233.23 Pytania prejudycjalne – SR dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi (wersja zanonimizowana)

Zachęcamy Państwa do śledzenia dedykowanego profilu naszej kancelarii adwokackiej poświeconego instytucji sankcji kredytu darmowego.

Również na naszym blogu możecie Państwo przeczytać artykuł o sankcji kredytu darmowego.