SĄD ODDALA WNIOSEK BANKU O ZABEZPIECZENIE NA HIPOTECE KREDYTOBIORCY W SPRAWIE O TZW. WYNAGRODZENIE ZA KORZYSTANIE Z KAPITAŁU!!!

Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Nie milkną echa po ubiegłotygodniowej opinii Rzecznika Generalnego TSUE, w związku z tym chwalimy się małym sukcesem dot. tej kwestii na polskim podwórku sądowym. W jednej z prowadzonych przez nas spraw Raiffeisen Bank International AG pozwał naszego Klienta o zwrot kapitału (114.550,00 PLN) i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału (106.191,95 PLN).

W pozwie Bank złożył wniosek o zabezpieczenia i zażądał zabezpieczenia swojego roszczenia poprzez obciążenie nieruchomości naszego Klienta hipoteką na poziomie 273.013,93 PLN (czyli roszczenia główne w postaci kapitału i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, oraz opłata sądowa od pozwu zapłacona przez Bank).

W odpowiedzi na pozew w całości kwestionowaliśmy możliwość udzielenia zabezpieczenia i przedstawiliśmy szeroką argumentację na tę okoliczność.  Jedynie na marginesie warto dodać, że w tej sprawie Bank zażądał wynagrodzenia niemal na poziomie kwoty kredytu, a dotychczas mieliśmy do czynienia z roszczeniami na poziomie 1/3 lub 2/3 kwoty kapitału.

Sąd oddalił wniosek o zabezpieczenie i zrobił to już 27 stycznia 2023 roku, czyli jeszcze przed opinią Rzecznika Generalnego TSUE.

Postanowienie jest nieprawomocne.