Nie milkną echa po ubiegłotygodniowej opinii Rzecznika Generalnego TSUE, w związku z tym chwalimy się małym sukcesem dot. tej kwestii na polskim podwórku sądowym. W jednej z prowadzonych przez nas spraw Raiffeisen Bank International AG pozwał naszego Klienta o zwrot kapitału (114.550,00 PLN) i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału (106.191,95 PLN).
W pozwie Bank złożył wniosek o zabezpieczenia i zażądał zabezpieczenia swojego roszczenia poprzez obciążenie nieruchomości naszego Klienta hipoteką na poziomie 273.013,93 PLN (czyli roszczenia główne w postaci kapitału i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, oraz opłata sądowa od pozwu zapłacona przez Bank).
W odpowiedzi na pozew w całości kwestionowaliśmy możliwość udzielenia zabezpieczenia i przedstawiliśmy szeroką argumentację na tę okoliczność. Jedynie na marginesie warto dodać, że w tej sprawie Bank zażądał wynagrodzenia niemal na poziomie kwoty kredytu, a dotychczas mieliśmy do czynienia z roszczeniami na poziomie 1/3 lub 2/3 kwoty kapitału.
Sąd oddalił wniosek o zabezpieczenie i zrobił to już 27 stycznia 2023 roku, czyli jeszcze przed opinią Rzecznika Generalnego TSUE.
Postanowienie jest nieprawomocne.