Rozwód u notariusza?
Rozwód to trudny i emocjonalnie obciążający proces dla obu stron. Badania wskazują, że jest drugim po śmierci współmałżonka najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu. W Polsce postępowanie rozwodowe odbywa się na drodze sądowej, jednak aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu rozwód mógłby być możliwy u notariusza.
Kiedy rozwód u notariusza?
Nowe przepisy zakładają, że rozwód przed notariuszem będzie możliwy w sytuacjach bezspornych, w których obie strony są zgodne co do rozwiązania małżeństwa i nie mają dzieci małoletnich.
Zalety rozwodu u notariusza?
Niewątpliwą zaletą rozwodu u notariusza jest czas. Czas trwania postępowań sądowych w Polsce jest długi i nawet w sprawie rozwodowej, w której małżonkowie są zgodni co do decyzji o rozwodzie, na rozprawę, która z reguły trwa 10 minut, oraz wyrok rozwodowy muszą czekać kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. To rozwiązanie miałoby także odciążyć sądy, do których w 2023 roku wpłynęło aż 81 tysięcy pozwów o rozwód. W samej Warszawie było ich koło 7,7 tys. Należy jednak dodać, że sprawy, w których małżonkowie zgodnie podjęli decyzję o zakończeniu związku małżeńskiego, nie ma pomiędzy nimi sporu i nie mają małoletnich dzieci, to zdecydowana mniejszość.
Wady rozwodu w notariusza?
Umożliwienie przeprowadzenia w szybkim czasie rozwodu u notariusza w niektórych przypadkach może prowadzić do zbyt pochopnych decyzji o rozwodzie. Przepisy powinny przewidywać rozsądny okres karencji pomiędzy zgłoszeniem się małżonków do notariusza a złożeniem przez nich oświadczenia o rozwodzie, który notariusz „opakuje” w akt notarialny (zastępujący wyrok rozwodowy). Konieczne jest również zagwarantowanie ochrony prawnej obu stronom, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, w której jedna ze stron wpływa na decyzje drugiej. Przepisy muszą zatem przewidywać swojego rodzaju „bezpieczniki”.
Warto zaznaczyć, że rozwody notarialne funkcjonują w innych państwach europejskich takich jak Litwa, Łotwa, Hiszpania czy Francja. Wydaje się zatem, że kwestią czasu jest, kiedy to rozwiązanie zostanie przewidziane przez polskie przepisy prawa.
O rozwodach u notariusza mec. Karolina Pilawska w dniu 13 sierpnia 2024 roku mówiła w Jedynka Polskie Radio.
TUTAJ podsumowanie audycji.
Zastanawiasz się nad rozwodem? Skontaktuj się z nami.
Jeśli planujesz rozwód i chcesz dowiedzieć się, czy rozwód z udziałem notariusza jest dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką. Nasz zespół jest gotów, by pomóc Ci w tym trudnym czasie i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, począwszy od porad prawnych, przez przygotowanie niezbędnych dokumentów, aż po reprezentację przed sądem.