KREDYTY DLA ROLNIKÓW 👇👇👇

kredyt dla rolników
Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim, których celem jest usunięcie trudności i ograniczeń dotyczących udzielania kredytów dla rolników. Chodzi w szczególności o to, żeby nie stosować przepisów ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne.

Od 7 stycznia 2024 roku rolnicy praktycznie utracili możliwość dobrego kredytowania, dlatego, że kredyty konsumenckie z różnych powodów są droższe niż kredyty przeznaczone na rolniczą działalność gospodarczą. W praktyce okazało się, że nowe przepisy zamiast chronić rolników ograniczyły im dostęp do preferencyjnych kredytów pożyczek zawierających w sobie pomoc publiczną np. tak ważnego dla nich wsparcia ARiMR. Przesadna ochrona konsumencka okazała się zatem dla nich barierą i ogromnym utrudnieniem.

Dlatego rząd we wtorek przyjął projekt Ustawy o zmianie Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim, która ma ułatwić rolnikom dostęp do kredytów związanych bezpośrednio z ich działalnością.

Projekt przewiduje, że umowy kredytowe zawierane z rolnikami, nie będą objęte przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać ochronie wynikającej z Kodeksu cywilnego. Zmiana ma na celu usunięcie trudności i niepewności prawnej związanych z udzielaniem kredytów dla rolników, dlatego tak bardzo jest potrzebna.

Na ten temat mec. Andrzej Zorski wypowiedział się dla Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 w dniu 7 marca 2024 roku