Kredyty frankowe to od lat ważny aspekt naszej codziennej dzałalności. Nasza kancelaria adwokacka z sukcesem zakończyła kolejną sprawę frankową uzyskując prawomocny wyrok na korzyść naszej Klientki. Przypadki związane z kredytami frankowymi oferowanymi przez Bank Zachodni WBK S.A. często uchodzą za jedne z najtrudniejszych do podważenia w sądzie. Mimo to udało nam się odnieść zwycięstwo w II instancji, odwracając niekorzystny dla Klientki wyrok sądu I instancji i doprowadzając do stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego.
Sąd Okręgowy w Warszawie, III Wydział Cywilny, SSO Monika Odzimkowska jako sąd I instancji wyrokiem z dnia 19 marca 2024 roku wydanym w sprawie o sygn. akt III C 216/18 z powództwa naszej Mocodawczyni i jej byłego męża oddalił w całości roszczenia dot. Umowy kredytu frankowego zawartej w 2008 roku z Bankiem Zachodnim WBK S.A. z siedzibą w Warszawie.
Sąd I instancji stwierdził, że Umowa kredytu miała charakter umowy kredytu walutowego – walutą tego kredytu był frank szwajcarski. Zdaniem Sądu I instancji z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynikało, że kredytobiorcy już na etapie podpisywania Umowy mogli zdecydować, w jakiej walucie zostanie wypłacony kredyt i w jakiej będą spłacane raty – CHF czy PLN. Wprowadzenie możliwości wyboru waluty wypłaty lub spłaty miało, zdaniem sądu, jedynie techniczny charakter i nie zmieniało waluty kredytu, którą pozostawał frank szwajcarski. Sąd stwierdził, że umowa nie naruszała zasad współżycia społecznego, co wykluczało jej nieważność.
Zdaniem Sądu, nie można było zarzucić pozwanemu Bankowi, że wykorzystał swoją uprzywilejowaną pozycję przez brak przekazania szczegółowych informacji powodom na temat przyszłego kształtowania się kursu franka szwajcarskiego oraz potencjalnych różnic kursowych. Sąd uznał, że istota ryzyka kursowego polega na tym, iż nie da się z góry przewidzieć, w jaki sposób, w jakim zakresie i kiedy zmieni się wartość danej waluty. Gdyby zmiany kursów walut były przewidywalne, ryzyko kursowe w ogóle by nie istniało. Ponadto, wiele różnych czynników wpływa na wysokość kursów walut, co uniemożliwia bankom przygotowanie symulacji, które mogłyby być traktowane jako pewne i wiążące – szczególnie w przypadku kredytów długoterminowych, takich jak sporna umowa kredytu frankowego.
Od tego wyroku my jako pełnomocnicy Powódki, jak i pełnomocnik Powoda, wywiedliśmy apelacje, które zostały uwzględnione przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, co potwierdza prezentowany wyrok.
Na uwagę zasługuje także tempo rozpoznania apelacji – akta wpłynęły do Sądu Apelacyjnego pod koniec września 2024 roku, a już 5 grudnia odbyła się rozprawa apelacyjna i został wydany wyrok dot. kredytu frankowego.
WYROK JEST PRAWOMOCNY I WYKONALNY.
Sprawę prowadził adw. Andrzej Zorski i adw. Emilia Tomanek.
Kredyty frankowe do ważna część naszej codziennej dzałalności. Pomoc Frankowiczom świadczymy już od 2016 roku. O naszych sukcesach przeczytasz TUTAJ.
Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami prawnymi, poradami oraz artykułami dotyczącymi ochrony Twoich praw, zachęcamy do śledzenia naszej kancelarii adwokackiej na Facebooku. Regularnie publikujemy tam aktualności oraz praktyczne wskazówki, które mogą pomóc Ci w codziennym życiu i w sytuacjach prawnych, takich jak kredyty frankowe. Kliknij TUTAJ i dołącz do naszej społeczności na Facebooku, aby nie przegapić żadnych nowości!