KREDYT FRANKOWY – PRAWOMOCNA WYGRANA Z SANTANDER BANK POLSKA S.A.

Udostępnij:
5/5 - (Ilość ocen: 1)

Kredyt frankowy to już historia dla naszych Klientów. Tydzień kończymy mocnym akcentem – PRAWOMOCNYM WYROKIEM SĄDU APELACYJNEGO W LUBLINIE w sprawie przeciwko Santander Bank Polska S.A.

Wyrokiem z 31 stycznia 2025 roku Sąd Apelacyjny w Lublinie, I Wydział Cywilny, SSA Elżbieta Jakubiec, sygn. akt I ACa 131/24, oddalił w całości apelację Santander Bank Polska S.A. od wyroku Sądu Okręgowy w Lublinie, I Wydział Cywilny, SSO Sławomir Grudzień, sygn. akt I C 349/23, w którym Sąd I instancji:

✅ ustalił nieważność Umowy kredytu indeksowanego kursem CHF (tzw. kredyt frankowy) z 2008 roku zawartej pierwotnie z Kredyt Bank S.A.,
✅ zasądził na rzecz naszych Klientów od Santander Bank Polska S.A. dochodzone kwoty:

🟢 61.097,30 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia zapłaty,
🟢 22.770,00 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 1 stycznia 2020 roku do dnia zapłaty,
🟢 12 341,04 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 28 kwietnia 2023 r. do dnia zapłaty,

✅ obciążył Santander Bank Polska S.A. kosztami postępowania w całości.

Ponadto Sąd II instancji obciążył Santander Bank Polska S.A. kosztami postępowania za II instancję.

Pozew w tej sprawie wpłynął do Sądu w lutym 2023 roku. Santander Bank Polska S.A. podniósł zarzuty potrącenia i zatrzymania, które nie zostały uwzględnione.

Sąd stwierdził, że zarzut potrącenia był zarzutem ewentualnym. Tymczasem w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, oświadczenie o potrąceniu ma charakter definitywny, gdyż w razie istnienia określonych ustawowo przesłanek pozytywnych oraz braku przesłanek negatywnych, prowadzi do umorzenia wierzytelności objętych potrąceniem i z tej przyczyny nie jest dopuszczalne złożenie oświadczenia o potrąceniu pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu. Oznacza to, że potrącenie dokonane w sposób ewentualny nie może być uznane za skuteczne.

Zdaniem Sądu podniesienie zarzutu potrącenia powinno być równoznaczne z uznaniem roszczenia wobec osoby, której składane jest oświadczenie o potrąceniu. Tymczasem pozwany Bank w toku procesu wnosząc o oddalenie powództwa wskazywał na jego bezzasadność twierdząc, że umowa kredytu jest ważna. Takie stanowisko pozwanego Banku nie pozwala na przyjęcie, że jego oświadczenie o potrąceniu wierzytelności z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, będącego następstwem nieważności umowy, może stanowić podstawę dokonania wzajemnych rozliczeń stron.

Wyrok jest PRAWOMOCNY i WYKONALNY, co oznacza, że kredyt frankowy naszych Klientów przeszedł do niechlubnej historii.

Sprawę prowadzili adw. Karolina Pilawska i apl. adw. Dawid Sendłak.

Jeżeli masz kredyt frankowy, skontaktuj się z nami! Pomoc Frankowiczom świadczymy już od 2016 roku. O naszych sukcesach przeczytasz TUTAJ.

Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami prawnymi, poradami oraz artykułami dotyczącymi ochrony Twoich praw, zachęcamy do śledzenia naszej kancelarii adwokackiej na Facebooku. Regularnie publikujemy tam aktualności oraz praktyczne wskazówki, które mogą pomóc Ci w codziennym życiu i w sytuacjach prawnych, takich jak kredyty frankowe. Kliknij TUTAJ i dołącz do naszej społeczności na Facebooku, aby nie przegapić żadnych nowości!

kredyt frankowy