KREDYT FRANKOWY NIEWAŻNY MBANK S.A. REZYGNUJE Z APELACJI

Udostępnij:
5/5 - (Ilość ocen: 1)

Kredyt frankowy przez ostatnie lata spędził sen z powiek niejednemu Polakowi. Wielu wygrało już w sądach swój proces frankowy, ale nadal tysiące walczy o sprawiedliwość. Od jakiegoś czasu obserwujemy, że w niektórych sprawach banki rezygnują ze składania apelacji. W efekcie wyrok Sądu I instancji staje się prawomocny, a kredytobiorca nie musi czekać na rozpoznanie apelacji i wyrok Sądu II instancji przez kolejne kilka czy kilkanaście miesięcy. Kierunek banków słuszny i można tylko żałować, że tak późno i jeszcze nie we wszystkich sprawach.

Taka sytuacja miała też miejsce w sprawie, w której Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, SSO Agnieszka Kossowska, w dniu 28 maja 2024 roku wydał wyrok w sprawie z powództwa naszych Klientów przeciwko mBank S.A. z siedzibą w Warszawie, sygn. akt XXVIII C 4950/22, w którym Sąd I instancji:

🎯 ustalił, że zawarta pomiędzy mBank S.A. z siedzibą w Warszawie w 2006 roku jest nieważna,
🎯 zasądził od pozwanego mBank S.A. z siedzibą w Warszawie łącznie na rzecz naszych Klientów kwotę 242.16,61 PLN oraz kwotę 99.942,58 CHF wraz z odsetkami
ustawowymi za opóźnienie od dnia 4 lipca 2022 roku do dnia zapłaty,
🎯 zasądził od pozwanego mBank S.A. z siedzibą w Warszawie na rzecz naszych Klientów kwotę 11.834,00 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z odsetkami ustawowymi od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.

mBank S.A. z siedzibą w Warszawie po odebraniu uzasadnienia wyroku zrezygnował z wniesienia apelacji. Sąd wskazał w nim, że kwestionowana przez naszych Klientów Umowa kredytu zawarta z pozwanym bankiem jest nieważna, gdyż zawiera szereg postanowień abuzywnych, które nie mogą być zastąpione jakimikolwiek innymi regulacjami prawnymi, co skutkuje nieważnością przedmiotowej Umowy. W ocenie Sądu Umowa kredytu frankowego jest nieważna dlatego, że jej postanowienia dotyczące indeksacji – w zakresie, w jakim odsyłają do kursów waluty ustalonych jednostronnie przez mBank S.A. w tabelach kursowych stanowią klauzule abuzywne (klauzule niedozwolone) – co w przypadku konsumentów prowadzi do konieczności uznania Umowy kredytu frankowego za nieważną.

Sprawa w tzw. Wydziale Frankowym trwała nieco ponad 2 lata.

Wyrok jest PRAWOMOCNY i WYKONALNY.

Sprawę prowadziła adw. Karolina Pilawska.

O innych sukcesach naszej kancelarii adwokackiej w sprawach przeciwko bankom przeczytacie Państwo TUTAJ.

Zachęcamy także do śledzenia naszego fanpage na portalu Facebook, gdzie piszemy o naszych codziennych zmaganiach sądowych, pomocy Frankowiczom, likwidacji WIBOR oraz sankcji kredytu darmowego.