KIERUJ SIĘ NA PRAWO – cykl adw. Karoliny Pilawskiej w Polskim Radiu Kierowców (odcinek 2) / Katastrofa w ruchu lądowym

Udostępnij:
5/5 - (Ilość ocen: 1)

„KIERUJ SIĘ NA PRAWO” – cykl w Polskie Radio Kierowców, gdzie mec. Karolina Pilawska z naszej kancelarii adwokackiej opowiada i prawie obowiązującym polskich kierowców.

23 sierpnia 2024 roku został wyemitowany kolejny odcinek. Temat: Katastrofa w ruchu lądowym 🚗🚗🚗


Temat nie był przypadkowy. Zapewne słyszeliście Państwo o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło 13 sierpnia 2024 roku na ul. Woronicza w Warszawie, w którym zginęły dwie osoby, a kilka zostało rannych. Prokuratura postawiła sprawcy zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, której następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób z art. 177 § 4 Kodeksu karnego. Sprawcy grozi od 6 miesięcy do 8 lat kary pozbawiania wolności.
Ciekawostka 🧐Dla sądów problematyczna w kontekście spowodowania zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym lub katastrofy w ruchu lądowym jest m.in. kwestia „wielu osób”. W orzecznictwie istnieją co najmniej trzy poglądy, odnoszące się do przestępstwa „zagrożenia katastrofą” i „wielu osób”:

 

✅ o zagrożeniu można mówić, gdy zagrożonych jest co najmniej sześć osób,

✅ wiele osób oznacza co najmniej 10 osobach,

✅ decyzja co znaczy wiele w każdej konkretnej sprawie należy do sądu.

Zachęcamy Państwa do śledzenia naszego fanpage, gdzie niemal codziennie publikujemy informacje o prawie i osiąganych przez nas sukcesach w sprawach naszych Klientów.

Podstawa prawna:

Art. 173 [Katastrofa]

§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 174 [Niebezpieczeństwo katastrofy]

§ 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.