Co to jest rozdzielność majątkowa?
Rozdzielność majątkowa to popularny sposób zarządzania finansami w małżeństwie, który polega na tym, że każdy z małżonków posiada własny, odrębny majątek. W praktyce oznacza to, że nie tworzy się wspólnego majątku, a każdy z partnerów odpowiada wyłącznie za swoje finanse. Rozdzielność majątkowa różni się od wspólności majątkowej, gdzie wszystko, co nabywacie razem od pierwszego mieszkania po filiżankę z kawą – staje się wspólne – tutaj każdy zarządza wyłącznie swoim majątkiem. Przy rozdzielności majątkowej każdy zarządza swoim majątkiem osobistym i nie odpowiada za długi drugiej osoby. Jeśli macie ochotę na zakup samochodu, każdy z was kupuje go na własną rękę. W przeciwieństwie do wspólności majątkowej, gdzie wszystko, co wspólnie nabywacie, automatycznie staje się „nasze”, tutaj „moje” i „twoje” pozostaje odrębne.
Rozdzielność majątkowa przed i po ślubie
Rozdzielność majątkową można ustalić zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Aby to zrobić przed ślubem, należy podpisać intercyzę – specjalną umowę majątkową u notariusza. Jeśli małżonkowie zdecydują się na rozdzielność po ślubie, umowa ta zacznie obowiązywać od chwili jej podpisania, chyba że strony ustalą inaczej.
Co zrobić, jeśli druga strona nie wyraża zgody?
Jeżeli jeden z małżonków nie zgadza się na ustanowienie rozdzielności majątkowej przed ślubem, nie można tego wymusić. Małżeństwo zostanie zawarte na zasadach wspólności majątkowej. Jednak umowę można zawrzeć później, już po ślubie.
Rozdzielność majątkowa na mocy sądu
W sytuacji, gdy jeden z małżonków nie zgadza się na podpisanie umowy, drugi małżonek może wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Sąd podejmie taką decyzję z „ważnych powodów”. Oznacza to sytuacje, w których wspólność majątkowa przestaje służyć dobru jednego z małżonków lub całej rodziny, np. gdy jeden z partnerów popada w długi przez nałogi.
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
Tak, rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona z datą wsteczną, jednak tylko na drodze postępowania sądowego. Sąd może zdecydować, że rozdzielność obowiązuje od określonego momentu w przeszłości, np. od chwili faktycznej separacji. Jest to możliwe, gdy jeden z partnerów ukrywał swoje długi lub doszło do zaniedbania obowiązków rodzinnych albo gdy doszło do faktycznej separacji. Sąd dokładnie analizuje okoliczności i może ustalić wcześniejszą datę obowiązywania rozdzielności, jeśli uzna to za słuszne.
Dlaczego warto rozważyć rozdzielność majątkową?
Rozdzielność majątkowa jest szczególnie korzystna dla par, które cenią sobie niezależność finansową lub mają już ugruntowane kariery i majątki. Każdy z małżonków może wtedy swobodnie zarządzać swoimi finansami bez obaw o wspólne długi czy konflikty dotyczące pieniędzy. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą zachować pełną kontrolę nad swoim majątkiem. To trochę jak posiadanie własnego pilota do telewizora – każdy ma kontrolę nad swoim „programem finansowym”! Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – każdy związek i każda sytuacja są inne. Czy to przed ślubem, czy w jego trakcie, decyzja o rozdzielności powinna być świadoma i przemyślana.
Podsumowanie
Decyzja o rozdzielności majątkowej powinna być dobrze przemyślana, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i sytuację życiową obu stron. Niezależnie od tego, czy rozważasz rozdzielność przed ślubem, czy już w trakcie małżeństwa, warto skonsultować się z prawnikiem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i swojej rodziny.
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy prawnej w sprawie rodzinnej i majątkowej zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką. Świadczymy usługi prawne w sprawach o:
rozwód,
separację,
podział majątku,
sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej,
ustalenie alimentów: na dziecko lub na małżonka,
podwyższenie alimentów,
obniżenie alimentów,
uchylenie obowiązku alimentacyjnego,
egzekucję alimentów,
zabezpieczenie alimentów,
kontakty z dziećmi,
ustalenie miejsca pobytu dziecka,
ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Każda z tych kategorii wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego wsparcia prawnego, aby zapewnić ochronę praw i interesów wszystkich stron zaangażowanych w sprawę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym.
Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage na portalu Facebook. Pozostałe nasze specjalizacje znajdziecie Państwo TUTAJ.