NAKAZ ZAPŁATY W SPRAWIE Z SANKCJI KREDYTU DARMOWGEO (SKD) ❗️❗️❗️
Wakacje wakacjami, ale w Pilawska Zorski Adwokaci bardzo pracowicie 💪 Od jakiegoś czasu informujemy Państwa o wadach prawnych w umowach kredytów i pożyczek gotówkowych, które skutkują sankcją kredytu darmowego. W przypadku jej stwierdzenia klient musi oddać bankowi tylko pożyczoną kwotę – bez żadnych odsetek czy innych opłat takich jak prowizja czy ubezpieczenia (darmowy kredyt). Część z Państwa przyjmuje te twierdzenia z niedowierzaniem, co oczywiście jest dla nas zrozumiałe. Na potwierdzenie przedstawiamy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez Sąd Rejonowy w Wołominie, I Wydział Cywilny, sygn. akt I Nc 2285/24, w dniu 17 lipca 2024 roku, w którym Sąd uwzględnił w całości roszczenie naszego Klienta o zapłatę kwoty 17.030,93 PLN 👏 👏 👏
Sprawa dotyczy umowy pożyczki gotówkowej zawartej w 2016 roku z Bankiem Millennium S.A., na podstawie nasz Klient pożyczył kwotę niecałych 34.500,00 PLN (faktycznie wypłacono mu 30.000,00 PLN).
W złożonym pozwie zarzuciliśmy Umowie pożyczki szereg naruszeń i wskazaliśmy na wiele wad prawnych uprawniających naszego Klienta do skorzystanie z sankcji kredytu darmowego (SKD).
Kwota zasądzona przez Sąd to suma rat odsetkowych zapłaconych przez Klienta oraz prowizji pobranej przez Bank Millennium S.A.
W sprawie powołaliśmy się także na Istotny pogląd Rzecznika Finansowego, który został wydany na wniosek naszego Klienta.
Oczywiście nakaz zapłaty może zostać zaskarżony przez Bank, niemniej fakt jego wydania potwierdza zasadność zgłoszonych roszczeń.
Sprawę prowadzi mec. Emilia Tomanek.
Przypomnijmy: Sankcja kredytu darmowego w najprostszym ujęciu polega na tym, że w sytuacji, w której bank nie spełni określonych ustawą obowiązków informacyjnych wobec kredytobiorcy przed zawarciem umowy kredytu, to taki kredytobiorca jest uprawniony do zwrotu wyłącznie kwoty kapitału, bez konieczności zapłaty na rzecz przedsiębiorcy odsetek oraz pozostałych kosztów określonych w umowie. W efekcie taki kredyt jest de facto darmowy (stąd nazwa instytucji). Wynika to wprost z art. art. 45 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim, który stanowi, że „W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie”. Oczywiście może brzmieć to, co najmniej nieprawdopodobnie, ale przepisy w tym zakresie są dla sektora bankowego nieubłagane.
Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage dedykowanego instytucji sankcji kredytu darmowego, gdzie na bieżąco publikujemy treści dotyczące SKD. Link znajdziecie Państwo TUTAJ.