Pod koniec 2020 roku mBank S.A. pozwał naszych Klientów o zwrot kapitału i o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Co istotne, kilka lat wcześniej, pod koniec 2016 roku, nasi Klienci pozwali mBank S.A. o ustalenie nieważności ich Umowy kredytu. Sprawę prawomocnie wygrali (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, V Wydział Cywilny, z dnia 27 listopada 2019 roku, sygn. akt V ACa 752/18), ale mBank S.A. wniósł skargę kasacyjną, a Sąd Apelacyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie swojego wyroku.
Rozpoznanie skargi kasacyjnej zajęło Sądowi Najwyższemu około 4 lat. Ostatecznie została ona oddalona w całości wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 lipca 2023 roku, sygn. akt II CSKP 611/22.
Po oddaleniu skargi Klienci dokonali rozliczenia z mBank S.A. kwoty kapitału.
Do rozpoznania pozostała zatem sprawa z powództwa mBank S.A. W dniu 6 czerwca 2024 roku odbyła się rozprawa, podczas której pełnomocnik mBank S.A. cofnął powództwo w zakresie kwoty kapitału ze zrzeczeniem się roszczenia oraz roszczenie Podtrzymał jednak roszczenie odsetkowe od kwoty kapitału.
W dniu 20 czerwca 2024 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIV Wydział Cywilny, SSO Maria Piasecka, oddalił roszczenie mBank S.A. w całości, a części, w której powództwo zostało cofnięte – umorzyła postępowanie. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że składanie skargi kasacyjnej i wniosku o wstrzymanie wykonalności należy uznać za wymysł Banku. Co do podtrzymanego roszczenia odsetkowego Sąd uznał, że nie ma ono żadnego uzasadnienia prawnego.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sprawę prowadziła adw. Karolina Pilawska.
#pzadwokaci #wyrokiwsprawachfrankowych