Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Jak odwołać się od nakazu zapłaty? Otrzymanie nakazu może być dla wielu osób zaskakujące i stresujące. Na szczęście polskie prawo przewiduje możliwość odwołania się od takiego dokumentu. W tym artykule omówimy, jak odwołać się od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakazowym, aby skutecznie bronić swoich praw.

Co to jest nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty – jak się odwołać? Zacznijmy od przedstawienia informacji na temat nakazu zapłaty. Jest to orzeczenie sądowe wydawane na podstawie pozwu złożonego przez wierzyciela. Może zostać wydane w postępowaniu upominawczym, nakazowym lub elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Celem jest szybkie i sprawne dochodzenie roszczeń przez wierzycieli.

Sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeżeli z pozwu wynika, że:

  1. roszczenie jest oczywiście bezzasadne, na przykład, gdy zaległa faktura została już wcześniej opłacona;
  2. twierdzenia co do faktów budzą wątpliwości;
  3. zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego.

Nakaz zapłaty staje się tytułem egzekucyjnym w momencie jego uprawomocnienia się. Dzieje się tak, gdy pozwany nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty w ciągu dwóch tygodni od jego doręczenia. Tytuł egzekucyjny stanowi podstawę do nadania klauzuli wykonalności.

Odwołanie – postępowanie upominawcze

Jak odwołać się od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym? Od tego orzeczenie sądowego można się odwołać, wnosząc sprzeciw. Sprzeciw należy złożyć do sądu, który wydał nakaz, w terminie 14 dni od jego doręczenia. Ważne jest, aby sprzeciw zawierał wszelkie zarzuty i dowody na ich poparcie, ponieważ nieuzupełnienie braków formalnych w terminie może skutkować jego odrzuceniem.

Co powinien zawierać sprzeciw?

Sprzeciw od nakazu zapłaty powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu, który wydał nakaz;
  • oznaczenie powoda i pozwanego wraz z ich adresami;
  • wyjaśnienie, czy nakaz jest zaskarżany w całości, czy w części;
  • przedstawienie zarzutów i dowodów na ich poparcie;
  • wniosek o przeprowadzenie rozprawy.

Konsekwencje wniesienia sprzeciwu

Wniesienie sprzeciwu powoduje, że nakaz zapłaty traci moc. Sąd wyznacza wówczas rozprawę, na której obie strony mają możliwość przedstawienia swoich racji. Warto pamiętać, że sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłacie sądowej, co jest korzystne dla pozwanego.

Odwołanie – postępowanie nakazowe

Jak odwołać się od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym? W przypadku orzeczenia wydanego w postępowaniu nakazowym dłużnik ma możliwość wniesienia zarzutów. Zarzuty należy złożyć do sądu, który wydał nakaz, w terminie 14 dni od jego doręczenia. Ważne jest, aby pismo było opłacone, gdyż brak opłaty może skutkować jego odrzuceniem.

Co powinny zawierać zarzuty?

Zarzuty od nakazu zapłaty muszą zawierać:

  • oznaczenie sądu, który wydał nakaz;
  • oznaczenie stron postępowania;
  • rodzaj pisma (zarzuty od nakazu zapłaty);
  • szczegółowe zarzuty wraz z uzasadnieniem prawnym;
  • dowody na poparcie zarzutów;
  • podpis pozwanego.

Koszty wniesienia zarzutów

Złożenie zarzutów wiąże się z opłatą sądową, która wynosi 3/4 opłaty od pozwu, jednak nie mniej niż 30 zł. Dla przykładu, jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 10 000 zł, opłata za wniesienie zarzutów będzie wynosić 375 zł​.

Pomoc prawna

Wniesienie sprzeciwu lub zarzutów od nakazu zapłaty jest skomplikowanym procesem, wymagającym znajomości przepisów prawa. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, takiej jak Kancelaria Pilawska Zaorski Adwokaci. Adwokat Warszawa pomoże w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i będzie reprezentować interesy pozwanego przed sądem.

Podsumowanie

Nakaz zapłaty – jak się odwołać? Apelacja od nakazu zapłaty jest możliwa i często konieczna, aby bronić swoich praw. Kluczowe jest złożenie sprzeciwu lub zarzutów w terminie 14 dni od doręczenia nakazu oraz spełnienie wszelkich wymogów formalnych. W przypadku trudności warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników, którzy zadbają o prawidłowy przebieg procesu. Zachęcamy do sprawdzenia innych obszarów prawa, z którymi możemy pomóc: