Informujemy, że mec. Karolina Pilawska udzieliła komentarza dla serwisu prawo.pl w sprawie uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy w dniu 28 kwietnia 2022 roku w sprawie o sygn. akt III CZP 40/22

Udostępnij:
Oceń ten wpis!

Jest to kolejna fantastyczna uchwała Sądu Najwyższego w sprawie „Frankowiczów”. Tym razem na tapet wzięci zostali przedsiębiorcy. Okazuje się, że umowy kredytów frankowych są nieważne nie tylko dla konsumentów, ale również i dla przedsiębiorców. TO ZUPEŁNY PRZEŁOM. Przy okazji Sąd Najwyższy po raz kolejny przyznał rację konsumentom, którzy zostali pokrzywdzeni przez te produkty. Wiele razy już wspominaliśmy, że kropla drąży skałę. Zaczynaliśmy niemal od zera. Przez te 7 lat walki naszej Kancelarii z bankami najpierw słyszeliśmy, że umowy konsumentów są ważne. Potem, że bezskuteczne są poszczególne zapisy, a potem że całe umowy są nieważne. Z przedsiębiorcami będzie podobnie!

Treść uchwały: „Sprzeczne z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej są postanowienia, w których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego oznaczenia kursu waluty właściwej do wyliczenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz ustalenia wysokości rat kredytu, jeżeli z treści stosunku prawnego nie wynikają obiektywne i weryfikowalne kryteria oznaczenia tego kursu. Postanowienia takie, jeśli spełniają kryteria uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne, nie są nieważne, lecz nie wiążą konsumenta w rozumieniu art. 385[1] k.c.”

Uchwała Sądy Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2022 roku – III CZP 40/22: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/najnowsze_orzeczenia.aspx?ItemSID=1697-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&fbclid=IwAR1IBbvZmwTMzkn0hG5gE_CWrrrXVUstDciu2MQG9aL0ggIBzTRcAiVWdBU.

Artykuł dostępny pod linkiem:
https://www.prawo.pl/biznes/frankowicz-przedsiebiorca-moze-uniewaznic-kredyt,514950.html