⚠️ Czy wiecie Państwo, że 1 czerwca 2024 roku weszły w życie kolejne przepisy dot. zastrzegania numeru PESEL i nakładające na określone podmioty, w tym banki, instytucje parabankowe, notariuszy i firmy telekomunikacyjne obowiązek weryfikowania zastrzeżenia numeru PESEL. W przypadku zastrzeżenia PESEL:
⚠️ Bank:
✅ nie udzieli kredytu lub pożyczki,
✅ nie otworzy rachunku bankowego,
✅ nie udostępni bankowości elektronicznej,
✅ nie wypłaci w gotówce kwoty przekraczającej 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
⚠️ Notariusz odmówi przeprowadzenia transakcji sprzedaży lub obciążenia nieruchomości.
⚠️ Firma telekomunikacyjna nie wyrobi duplikatu karty SIM.
Możecie się Państwo zastanawiać po co ustawodawca wprowadza tak daleko idące obostrzenia❓❓❓
Wszystko dla Państwa bezpieczeństwa. Polacy coraz częściej padają ofiarami kradzieży tożsamości, na skradzione dane są zaciągane różnego rodzaju zobowiązania, np. kredyty czy pożyczki oraz są otwierane rachunki bankowe, które służą działalności przestępczej. Bezprawne uzyskanie duplikatu karty SIM pozwala przestępcom przejąć dostęp do bankowości elektronicznej. Z kolei ograniczenie wypłat gotówkowych ma zapobiec tzw. oszustwom na wnuczka.
Jeżeli zatem macie Państwo zastrzeżony swój numer PESEL, a bank udzieli na Państwa dane kredytu, to dzięki tym nowym przepisom zostaniecie zwolnieni z odpowiedzialności i z obowiązku zwrotu bankowi wypłaconej kwoty. Dotychczas i zaznaczamy, że nie były to sytuacje należące do rzadkości, o tym, że ktoś zaciągnął pożyczkę czy kredyt na skradzione dane nasi Klienci dowiadywali się w momencie odebrania wezwania do zapłaty wystosowanego przez bank czy instytucję parabankową. Nowe przepisy mają zapobiegać takim sytuacjom i zwalniają pokrzywdzonych z odpowiedzialności.
Dlatego też zachęcamy Państwa do zastrzeżenia numeru PESEL i cofania zastrzeżenia wyłącznie w razie potrzeby, czyli np. kiedy ubiegamy się o kredyt czy planujemy sprzedaż nieruchomość. Usługa zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia jest całkowicie bezpłatna.
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia możecie Państwo dokonać elektronicznie za pomocą systemu mObywatel albo w dowolnym urzędzie gminy.
O nowych przepisach 31 maja 2024 roku adw. Karolina Pilawska mówiła na antenie Dzień Dobry TVN 📺