W dniu 8 stycznia 2024 roku mec. Karolina Pilawska była gościem programu Dzień dobry TVN. Razem z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim rozmawiała o założeniach programu „MIESZKANIE NA START”, który ma zastąpić cieszący się ogromną popularnością program „Bezpieczny kredyt 2 %”.
Co prawda projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany i nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ale na podstawie komunikatów Ministerstwa można określić podstawowe założenia programu, o których przeczytacie Państwo poniżej:
1. Kto:
O kredyt w programie będzie się mógł ubiegać kredytobiorca na zakup swojego pierwszego mieszkania. Wyjątek mają stanowić gospodarstwa pięcioosobowe. W ich przypadku posiadanie nieruchomości nie będzie ograniczało możliwości skorzystania z „Mieszkania na start”, a program ma im pozwolić zakupić większe lokum. Rodziny z trójką dzieci będą mogły liczyć także na największą kwotę kredytu i jednocześnie najniższe oprocentowanie. Co istotne, z nowego programu będą mogły skorzystać osoby pozostające w nieformalnych związkach, rodzice samotnie wychowujący dziecko, a także single do 35. roku życia.
2. Limity dochodowe dla gospodarstwa:
Przede wszystkim program zakłada wprowadzenie limitów dochodowych dla gospodarstwa, których nie było w „Bezpiecznym kredycie 2 %”. W skali miesiąca kształtują się one następująco:
-
gospodarstwo jednoosobowe: 10 tys. PLN brutto,
-
gospodarstwo dwuosobowe: 18 tys. PLN brutto,
-
gospodarstwo trzyosobowe: 23 tys. PLN brutto,
-
gospodarstwo czteroosobowego – 28 tys. PLN brutto,
-
gospodarstwo pięcioosobowe: 33 tys. PLN brutto.
3. Weryfikacja dochodów:
Kredytobiorca będzie musiał przedstawić swoje dochody za okres ostatnich 6 miesięcy. Weryfikacja dochodów ma odbywać się jeden raz – przy ubieganiu się o kredyt.
4. Kwoty kredytów:
Osoby zainteresowanie programem będą mogły ubiegać się o kredyt w dowolnej wysokości, przy czym limitem zostały objęte – jak przy poprzednim rozwiązaniu – kwoty wsparcia. I tak gospodarstwo jednoosobowe będzie mogło skorzystać z kwoty 200 tys. PLN, dwuosobowe z 400 tys. PLN, trzyosobowe z 450 tys. PLN, czteroosobowe z 500 tys. PLN, zaś pięcioosobowe z kwoty 600 tys. PLN. Oznacza to, że jeżeli przykładowo małżeństwo z jednym dzieckiem zawnioskuje o kredyt hipoteczny opiewający na 700 tys. PLN, to państwo dopłaci do oprocentowania tego kredytu w zakresie kwoty 450 tys. PLN. Pozostałe 250 tys. PLN będzie oprocentowane na normalnych, rynkowych zasadach.
5. Oprocentowanie:
Najciekawsze jest jednak samo oprocentowanie, ponieważ program zakłada, że będzie ono niższe niż przy kredycie 2 %. Ma się ono zamknąć w widełkach 1,5 % – 0 % właśnie dla gospodarstw pięcioosobowych, które w tym programie są najbardziej uprzywilejowane. Stawka 1,5 % będzie przysługiwała gospodarstwom jedno i dwuosobowym, 1 % trzyosobowym, zaś 0,5 % czteroosobowym.
5. Początek programu:
Program ma ruszyć od połowy 2024 roku z budżetem 500 mln PLN. Teraz czekają nas konsultacje, które mogą zweryfikować pierwotne założenia projektu.